ŠUMAVSKÉ VRCHOLY - II

15/10/2011

Ještě se vracíme k akci Šumavské vrcholy příspěvkem sestry Jarmily Pohlové a fotografiemi bratra Václava Hrušky.

V sobotu, dne 15. října uskutečnila sokolská župa Šumavská již 12. výstup na Šumavské vrcholy a vrcholy Českého lesa. Tentokrát pořádáním výstupu byla pověřena Tělocvičná jednota sokola Domažlice. Za tradičně slunečného počasí přijížděli účastníci a delegace tělocvičných jednot župy do Bavorského střediska Stadlen, kde byl stanoven start výstupu. Domažlická jednota vyslala dva autobusy, klatovský Sokol jen jeden, ale napěchovaný 60ti dychtivými turisty. Mráz časného rána pokryl jinovatkou neprůhledná okna ale brzy teplé sluneční paprsky dokázaly ukázat krásu kopců českého lesa a pak za chodskými Caparticemi i úžasný pořádek a nádhernou zeleň krajiny na německé straně.
V bavorské obci Stadlen jsme se setkali s ostatními účastníky výstupu. Přijeli i Sokolové z Přeštic, Janovic nad Úhlavou, starosta župy ze Strážova a další. Výstupu se celkem zúčastnilo 160 bratří a sester z pěti jednot župy.
Propozicemi výstupu byly stanoveny dvě trasy. Prvá jen pětikilometrová, s prudkým 10% stoupáním asi 1km dlouhým a pak vrcholovou stezkou prakticky po rovině až k vrchu Ebene (894 m N M) s rozhlednou zvanou "Česká rozhledna" (Boehmische Aussichtsturm).
Z rozhledny byl překrásný rozhled jak jižním směrem na Čechov ve vzdálenosti 20 km,na Ostrý (50 km) i na Velký Javor (60 km daleko), tak směrem severním na nekonečnou rozlohu Falcského lesa, přes Medvědí hory Českého lesa i na rozhlednu českého vrcholuZvon a vzdálenou Přimdu.
Když účastníci výstupu sestoupili po 140 schodech z rozhledny, jejich menší část se vrátila ke startu a odtud autobusy do obce Rybník, avšak převážná část účastníků pokračovala asi 4km k hraničnímu přechodu Švarcava (Schwarzach) a odtud ještě 4 km do české obce Rybník, kde celý pochod končil a kde se obě skupiny setkaly. Tam jsme se navzájem rozloučili a nastoupili do svých autobusů. Z krásného výstupu nám všem zůstane hodně hezkých vzpomínek.

Zaznamenala Jarmila Pohlová


Fatal error: Call to undefined function NazevKategorie() in /data/web/virtuals/54321/virtual/www/uvod.php on line 86