SLETOVÁ ŠTAFETA 2011

06/10/2011

V uplynulých dnech zahájily naše jednoty nový cvičební rok 2011/2012,který bude trochu jiný než ty ostatní. V jeho průběhu si připomeneme 150. výročí vzniku Sokola - prvního ryze českého sportovního spolku v českých zemích.Vyvrcholením oslav bude XV. všesokolský slet v Praze na stadionu Evžena Rošického na Strahově.Na zahájení oslav pořádali sokolové ve dnech 24.a 25.září 2011 v celé republice tradiční Sletovou štafetu 2011.
Celorepubliková štafeta se v historii Sokola objevuje celkem pětkrát. Poprvé v roce 1919 a pak ještě třikrát (1931,1937,1947) uskutečnili naši sokolští předkové tzv. předsletový Rozestavný běh. Většinou z okrajů země do Prahy nesli běžci z žup pozdravy a poselství radosti, že zase bude slet. Byly to podniky obdivuhodné a čím dál velkolepější.
Po dalších 58 letech obnovený Sokol navazuje na tradici Sletovou štafetou 2005. Štafeta vyběhla z Prahy po 14 trasách postupně do všech žup. Měřila celkem 3380 km, podílelo se přes 3900 kurýrů,na 130 místech byly připravené různé doprovodné programy s téměř 6000 aktéry, diváků na trasách i při programech mnoho tisíc – nepočítaně.Vždy se jednalo o velkou akci propagační, která ukazuje k blížícímu se všesokolskému sletu.
Stejný úkol měla i letošní Sletová štafeta 2011.Trasa však byla oproti roku 2005 opačná.Kurýří asi ze 400 sokolských jednot po 15 hlavních trasách měřících 2 389 kilometrů donesli štafetové kolíky a sletová poselství ze sídel 42 sokolských žup za jediný víkend do Prahy.

Do sletové štafety 2011 se zapojilo i 6 našich jednot.Štafetu odstartoval v Domažlicích již v pátek 23.září v 15 hodin starosta Sokola Domažlice br.Josef Váchal.Štafetový kolík postupně převzali další jednoty v Loučimi a v Janovicích.V pátek v podvečer přinesli janovičtí běžci kolík do Klatov.Na její uvítání klatovská jednota připravila hodnotný sportovní a kulturní doprovodný program.
Ráno pokračovala štafeta se zastávkou ve Švihově do Přeštic. Zde ji očekávali představitelé města a členové jednoty.I zde byl připraven doprovodný program - dětský taneční soubor zatancoval Českou besedu. Starosta župy br.Jindřich Schovanec připojil sletové poselství župy Šumavské a připnul župní stuhu.Poté předal štafetový kolík zástupcům Sokolské župy Plzeňské . Poselství dále putovalo jednotami župy Plzeňské,Rokycanovy, Jungmannovy a Scheinerovy do Prahy.V neděli v 18 hodin bylo v Tyršově domu spolu s poselstvími z ostatních tras předáno starostce České obce sokolské sestře Haně Moučkové.Sletová štafeta tak symbolicky odstartovala nácvik skladeb a celý sletový rok 2011-2012.


Fatal error: Call to undefined function NazevKategorie() in /data/web/virtuals/54321/virtual/www/uvod.php on line 86